DIY Builds
Photo by cottonbro studio Pexels Logo Photo: cottonbro studio

How do you price handmade items?

In her Tips for Pricing your Handmade Goods blog on Craftsy, artesian entrepreneur Ashley Martineau suggests this formula: Cost of supplies + $10 per hour time spent = Price A. Cost of supplies x 3 = Price B. Price A + Price B divided by 2 (to get the average between these two prices) = Price C.

How difficult is woodworking?
How difficult is woodworking?

Woodworking isn't hard to learn, but it takes hard work to become a master. If you are passionate about constructing projects, you'll leap over any...

Read More »
How do you anchor a shed into gravel?
How do you anchor a shed into gravel?

How to Properly Anchor a Shed: The Only Guide You Need Drill or dig the holes, tamp some gravel into the bottom. Slide a sonotube in to form it up....

Read More »
Can I build my own shed?
Can I build my own shed?

Yes, with the right plans you can build your dream shed.

Learn More »

Pricing my craft item — how much should I charge?

You’ve mastered your craft, made your products and you now want to start selling. How do you figure out how much to charge?

Often , crafters who start to turn their craft into a business neglect to pay themselves a fair wage for their time or misjudge the amount of time it actually takes to create a piece, start to finish. Using a formula to calculate your price will give you a good starting point for what your labor is worth. While you might not use the exact cost the formula produces, it will give you an unbiased estimate of what you should charge. Of course, the first thing you need to do is establish your cost of materials and cost per unit produced. Crafting can be considered “skilled labor.” Not everyone can do what you do nor have they honed their hobby into a professional status. Many professional crafters use a rate of $12 to $20 per hour to calculate their labor costs. You can lowball this number if you feel it is too high. I will use a rate of $10 per hour in the example below. In her Tips for Pricing your Handmade Goods blog on Craftsy, artesian entrepreneur Ashley Martineau suggests this formula:

Cost of supplies + $10 per hour time spent = Price A

Cost of supplies x 3 = Price B

Price A + Price B divided by 2 (to get the average between these two prices) = Price C For example, you have determined the cost to purchase supplies to make one unit of your product is $4.28 and it takes you a half-hour to complete it, then your formula would look like this:

$4.28 + $5 = $9.28 (Price A)

$4.28 x 3 = $12.84 (Price B)

$9.28 + 12.84 = $22.64

$22.64 / 2 = $11. 32

You also need to calculate the tax for your item:

$11.32 x .06 (sales tax in Michigan) = $0.6792 ($0.68)

So, your starting price (with tax included) would be $12.

While it may need some modification as you find your target market and observe the market for your product, it is a good place to begin when determining your starting price.

Market research

Are sheds movable?
Are sheds movable?

Shed manufacturers deliver them on flatbed trucks and move them around the yard with motorized dollies. Rolling the shed across a series of pipes...

Read More »
Can you burn untreated plywood?
Can you burn untreated plywood?

Manufactured Wood (Particle Board, Plywood) These woods include plywood, particleboard, fiberboard, oriented strand board (OSB), and others. The...

Read More »
Can I build my own shed?
Can I build my own shed?

Yes, with the right plans you can build your dream shed.

Learn More »

You can also recruit a focus group of your target market and question them on what they would be willing to pay for the product. Finding your target price, the price that will reap the best possible outcome per units sold, can be done with this focus group. You may want to start with a price a little lower than the price the formula determined. In the example below, 25 potential customers were surveyed.

Price Number of people willing

to purchase at this price Potential income $11.00 25 $275.00 $11.50 25 $287.50 $11.75 24 $282.00 $12.00 24 $288.00 $12.50 23 $287.50 $13.00 20 $260.00 $13.25 20 $265.00 $13.50 18 $243.00 $14.00 15 $210.00 $14.50 12 $174.00 $15.00 12 $180.00 Results of the focus group confirmed a selling price of $12 would bring in the most income. However, depending on your venue, you may want to look at charging $11.50 or $12.50. Try charging different prices in the highest profit range and see how you do. As you keep track of actual sales at different prices, it can help you focus in on a perfect price point. A good craft pricing formula, some market research and good record keeping will:

Take the guess-work out of determining a price.

Help you determine your niche market.

Ensure you have factored all of your costs to create one unit.

Give you a starting point that will allow your business to grow and be truly profitable. Michigan State University Extension and Michigan 4-H Youth Development help to prepare young people for successful futures. As a result of career exploration and workforce preparation activities, thousands of Michigan youth are better equipped to make important decisions about their professional future, ready to contribute to the workforce and able to take fiscal responsibility in their personal lives. To learn about the positive impact of Michigan 4-H youth career preparation, money management and entrepreneurship programs, read the 2016 Impact Report: “Preparing Michigan Youth for Future Careers and Employment.”

Why are my walls wet in the winter?
Why are my walls wet in the winter?

Firstly, the colder temperatures lead to some walls in your house becoming cold themselves. These cold walls attract moisture which condenses into...

Read More »
Is it better to buy a home in 2022 or 2023?
Is it better to buy a home in 2022 or 2023?

Don't expect much relief in the form of lower rates in the coming months. Therefore, it certainly does not seem to be a good time to buy a house as...

Read More »
Is it cheaper to build a wood or metal pole barn?
Is it cheaper to build a wood or metal pole barn?

Cost of Constructing Barns Made of Poles vs. However, steel frame barns are also 60% less expensive than traditional methods of construction. Even...

Read More »
Can I build my own shed?
Can I build my own shed?

Yes, with the right plans you can build your dream shed.

Learn More »
Do you need a base for a shed?
Do you need a base for a shed?

Typically, any shed larger than 6×8 or 8×8 is going to require a foundation. However, a foundation is a good idea even for small sheds, because the...

Read More »